EgeHaberi .NET

Akciğer Kanseri’ nden Korunmak İçin 6 Öneri

Akciğer Kanseri’ nden Korunmak İçin 6 Öneri
81 views
17 Kasım 2018 - 7:04

Akciğer Kanseri’ nden Korunmak İçin 6 Altın Kural

 

Akciğer kanseri her sene dünyada 1.6 milyon kişinin yaşamını tehdit ediyor. Hem erkeklerde hem de bayanlarda kanserden yaşam kaybının önde gelen sebebi olarak gösterilen hastalık, 45 yaş altında nadiren ortaya çıkıyorken, 50 yaş üstünde olan insanlarda risk daha çok artıyor. Yapılan araştırmalar sonucu birçok etkenin kanserin gelişimine, hızlanmasına  katkıda bulunduğunu gösteriyor. Prof. Dr. Necla Songür, “17 Kasım Dünya Akciğer Kanseri Günü” sebebiyle, kanser ile doğrudan ilişkili olabilecek risk ve faktörleri ve akciğer kanserinden korunmanın yolları hakkında egehaberi.net ‘e önemli bilgiler verdi.

akciger kanseri

Günde Birkaç Sigara Bile Kansere Yakalanma Riskini Artırır

Sigara ve tütün mamülleri içmek kanser için bir numaralı, en önemli risk faktörüdür. Pipo ve puro benzeri tütün mamüllerinin kullanılması ve ikinci el sigara dumanına maruz kalmak da, akciğer kanseri riskini büyük ölçüde arttırmaktadır. Sigara içenler, sigara içmeyenlere nazaran 15 ila 30 kat daha çok akciğer kanserine yakalanmaktadır. Günde birkaç tane sigara ve tütün ürünleri içilmesi bile akciğer kanseri riskini yine de artırır. Yaş kaç olursa olsun, sigarayı bırakmak, akciğer kanserinden korunmak için mutlaka yapılması gereken çok önemli bir adımdır.

 

Doğal Gazlar Akciğerlerin Düşmanı Olabilir

Radon, kayalardan ve kirden gelen, evlerde ve özellikle binalarda sıkışıp kalmış doğal bir gazdır. Görülemez, tadılamaz yada kokmaz. Radon her yıl ortalama 20.000 akciğer kanseri vakasına sebep olmaktadır. Bu da onu akciğer kanserinin ikinci en mühim nedeni haline getirmektedir. Asbest, arsenik, dizel egzoz, bazı silika ve krom solumak da akciğer kanseri riskini artırmakta ve bu riskin bilhassa sigara içenlerde daha yüksek olduğu bilinmektedir.

 

Bu kişiler düzenli Kontrolleri Asla İhmal Etmemelidir

  • Çok Yoğun sigara içen kişiler
  • Çeşitli kimyasal maddelere mecburi oalrak mesleki maruziyeti olan kişiler
  • Son 15 yıl içinde sigarayı tamamen bırakmış olan kişiler
  • 55 ila 80 yaş arasında olan kişiler

 

Aile Öyküsü Var ise Dikkat!

Kanser olmasına rağmen hala sigara içen kişilerde, büyük ihtimalle başka bir akciğer kanseri gelişme riski söz konusudur. Ek olarak sigara kullananlarda Beta-Keroten takviyeleri ciddi anlamda akciğer kanseri riskini artırır. Ailesinde akciğer kanseri olanlarda kanser gelişme riski çok daha yüksektir. Göğüs bölgesine radyasyon uygulaması olma durumu da akciğer kanserini artıran mühim bir öteki nedendir. Sadece bazı akciğer kanserleri, ortada herhangi bir sebep olmaksızın da ortaya çıkabilir.

 

Akciğer Kanserinden Korunmak İçin Bu Önerilere Çok Dikkat Edin

1) Sigarayı muhakkak bırakın ve sigara içilen ortamlardan kesinlikle uzak durun.

2) Mesleksel ve çevresel faktörleri ortadan kaldırın yada azaltın.

3) Az yağlı yiyeceklerin, sebze ve meyvelerin bolca tüketildiği bir beslenme programı uygulayın.

4) Özellikle, Sebze ve meyve ağırlıklı beslenin.

5) Alkol tüketimini,kısıtlayın hatta mümkünse hiç içmeyin.

6) Bilhassa açık havada düzenli egzersizler yapın.

KANSER Belirtileri <— okumak için TIKLAYIN!

Sitemizin Hiçbir Dini, Siyasi, Parti, Dernek Ya da Kuruluş ile Alakası Yoktur. Sitemiz Tarafsız Habercilikten Yanadır. Sitemize Destek Olmak için, Reklamlardan Birine Tıklayınız.